STEEN1 VETI TUVAN TÄYTEEN (21.2.2006)
Vasemmistonuorten hallitus kokoontui 18.-19.2. vuoden ensimmäiseen kokoukseensa. Länsi-Uudenmaan Vasemmistonuoret järjesti hienon hiphopkeikan Lohjalla, myös hallitus vieraili Steen1:n keikalla.
Lauantaina 18.2 Länsi-Uudenmaan Vasemmistonuoret järjesti bändi-illan X-it klubilla. Klubin pienellä lavalla räpäyttivät idän kovat kundit Steen1 ja Pyhimys. Itähelsinkiläinen rapartisti saapui estradille Che-paita yllään hieman puolenyön jälkeen. Steen1 viihtyi ilmeisen hyvin Lohjan keikalla. Myös järjestäjät olivat tyytyväisiä iltaan, täpötäysi X-it klubi toi hienoa näkyvyyttä Vasemmistonuorille.
"Nämä kinkerit menivät aivan nappiin, saatiin uusia jäseniäkin Vasemmistonuoriin", lohjalainen Timo Autto kommentoi keikan jälkeen.

Steen1 Länsi-Uudenmaan Vasemmistonuorten keikalla Lohjalla.
Kuva: Marcus Floman
Hallituksen kokous 1/2006, 18.-19.2.2006 Helsingissä
(kuvia kokouksesta ja keikalta jutun lopussa)
Vasemmistonuorten hallitus kokoontui tämän vuoden ensimmäiseen kokoukseensa 18.-19.2. Kokous pidettiin Vasemmistonuorten keskustoimistolla Helsingin Hakaniemessä. Lauantai-iltaa vietettiin Lohjalla Länsi-Uudenmaan Vasemmistonuorten railakkaissa bileissä Steen1:n parissa.
Hallituksen kokouksen kuulumiset ja keskeiset päätökset selviävät tästä kokousraportista. Lisätietoja kaikista kokouksen päätöksistä saa ottamalla yhteyttä pääsihteeri Laura Tuomiseen, p. 09-7747 4262 tai sp. laura@vasemmistonuoret.fi.
Vuoden 2005 toiminta ja tilit
Hallitus käsitteli ja hyväksyi vuoden 2005 toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen. Toimintasuunnitelmassa päätetty toiminta toteutettiin varsin kattavasti ja tilinpäätös näytti toimintavuoden pysyneen hyvin budjetissaan. Vasemmistonuorten toimintakertomus vuodelta 2005 on piakkoin luettavissa Vasemmistonuorten verkkosivuilta.
Jaostojen ja työryhmien toiminta
Hallitus kuuli selvitykset Vasemmistonuorten ay-jaoston, kv-jaoston, koulutusjaoston, aktivistipakkityöryhmän, aluepoliittisen työryhmän, kulttuurityöryhmän, Palestiina-työryhmän, prekariaattityöryhmän, talouspoliittisen työryhmän ja ympäristöpoliittisen työryhmän toiminnasta. Hallitus päätti avata haun kulttuurityöryhmään ja Palestiina-työryhmään niin, että uusien työryhmien kausi päättyy tämän liittokokouskauden loppuun toukokuussa 2007. Uusi kulttuuri- ja Palestiina-työryhmä valitaan hallituksen kokouksessa 2/2006 huhtikuussa. Nykyisten Palestiina- ja kulttuurityöryhmien kausi päättyy seuraavaan hallituksen kokoukseen.
Opi perusasiat -kurssi ja Nuorisoliittolaisleiri
Hallitus päätti, että seuraava Opi perusasiat -kurssi järjestetään 19.-21.5.2006 ja että kurssipaikka on joko Pieksämäki tai Mikkeli. Nuorisoliittolaisleiri haluttiin tänä vuonna järjestää ensisijaisesti Lapissa. Hallitus päätti, että Nuorisoliittolaisleiri järjestetään 27.6.-2.7.2006. Lisäksi päätettiin, että koulutusjaosto valmistelee seuraavaan työvaliokunnan kokoukseen esityksen leiripaikasta Lapissa.
Kansainvälinen toiminta
Vasemmistonuorten eurooppalaisen yhteistyöjärjestön ENDYL:n (European Network of Democratic Young Left) jäsenjärjestö Neolaia Synaspismos Kreikasta on tehnyt ENDYL:lle esityksen, jonka mukaan ENDYL:n tulisi käydä keskustelua Euroopan Vasemmistopuolueesta ja sen nuorisojärjestön perustamisesta. Todettiin, että keskustelua voidaan käydä ENDYL:ssä vuonna 2006. Päätettiin, että Vasemmistonuorten edustajaksi ENDYL:n liittokokoukseen Istanbuliin Turkkiin 3.-5.3.2006 lähetetään puheenjohtaja Jussi Saramo sekä seuraajaksi Kirsi Pihlaja, joka on ENDYL:n hallituksen jäsen ja ehdolla myös vuoden 2006 hallitukseen.
Euroopan sosiaalifoorumi (ESF) järjestetään Ateenassa Kreikassa 4.-7.5. Hallitus kuuli selvityksen ESF-matkan järjestelyiden tilanteesta. Aikaisempina vuosina Vasemmistonuoret on tukenut jäsentensä osallistumista ESF:iin joko maksamalla lähtijöiden kotimaan matkakulut tai sosiaalifoorumin osallistumismaksun. Päätettiin toimia näin tälläkin kertaa, mikäli Vasemmistonuoret ei järjestä bussikuljetusta tapahtumaan.
Uusia paikallisosastoja hyväksyttiin jäseneksi
Vasemmistonuorten hallitus hyväksyi kokouksessaan kaksi uutta perusjärjestöjäsentä. Riihimäen seudun Vasemmistonuoret ry:n kotipaikka on Riihimäki sekä Etelä-Kymen Vasemmistonuoret ry:n kotipaikka Kotka.
Eduskuntavaaliasiat
Vasemmistonuorten hallitus kävi keskustelua ja teki päätöksiä vuoden 2007 eduskuntavaaleihin valmistautumisesta. Eduskuntavaalit ovat maaliskuussa 2007. Vasemmistonuorten tavoitteena on saada Vasemmistoliiton listoille nuoria, alle 30-vuotiaita ehdokkaita kaikkiin vaalipiireihin ja vaalien jälkeen
useita nuoria kansanedustajia. Vasemmistonuoret tekee oman valtakunnallisen eduskuntavaalikampanjan, joka tuo esille Vasemmistonuorten poliittisia tavoitteita ja tukee nuorten ehdokkaiden omia kampanjoita.
Vasemmistonuorten hallitus päätti nuorten ehdokkaiden tukemisen periaatteista ja vaaliavustukseen käytettävistä summista sekä valitsi erillisen vaalirahanjakotyöryhmän, joka päättää nuorten eduskuntavaaliehdokkaiden avustuksista sovittujen periaatteiden pohjalta. Hallitus kävi lähetekeskustelua valtakunnallisen eduskuntavaaliohjelman teemoista. Vaaliohjelma on määrä lyödä lukkoon seuraavassa hallituksen kokouksessa huhtikuussa. Vasemmistonuorten hallitus päätti lisäksi projektityöntekijän palkkaamisesta eduskuntavaaleja varten. Projektityöntekijän toimenkuvaan kuuluu muun muassa vaalimainospohjien sekä verkkosivupohjien tekeminen. Projektityöntekijä on määrä palkata hallituksen kokouksessa syyskuussa.
Ajankohtaiset poliittiset asiat
Hallitus käsitteli ja hyväksyi kaksi esitystä kannanotoiksi. Ensimmäisessä kannanotossa esitettiin Vasemmistoliiton liittymistä Euroopan Vasemmistopuolueen (ELP) jäseneksi. Toissa kannanotossa vaadittiin lukion oppikirjoja maksuttomiksi. Molemmat kannanotot löytyvät Vasemmistonuorten verkkosivuilta.
Seuraava kokous
Vasemmistonuorten hallitus päätti, että seuraava kokous järjestetään Helsingissä 22.-23.4. Tuolloin asialistalla on muun muassa vaaliohjelmasta päättäminen sekä lähetekeskustelun käyminen vuoden 2007 liittokokouksen paikasta.
Kuvat: Marcus Floman
Hallituksen kokous 18.-19.2 2006
Takaisin
hallitusraportteihin
Takaisin
uutisiin
|