Fuad Samandar Suomesssa:
"LISÄÄ ASENNETTA KAMPANJOINTIIN"

Vasemmistonuorten vieraana Suomessa käynyt palestiinalainen kansalaisjärjestöaktiivi Fuad Samandar epäilee, että Palestiinassa nähdään vielä kolmas intifada, mikäli länsimaat jatkavat talousboikottiaan. Palestiinalaisia rangaistaan nyt kollektiivisesti demokratian harjoittamisesta.


Uskon, että myös vasemmistoaktiivit tarvitsevat lisää tietoa palestiinalaisten ahdingosta pystyäkseen vakuuttavasti vaikuttamaan suomalaisten ja Suomen hallituksen mielipiteisiin”, Fuad Samandar sanoo.

Palestiinalaisaktivisti Fuad Samandar vieraili Suomessa 11.-29. toukokuuta.2006 osana Vasemmistonuorten Palestiina-solidaarisuuskampanjaa.

”Tämä vierailu Suomessa on ollut erittäin hieno kokemus. Olen yllättynyt siitä, kuinka rauhallista täällä on: ei pommeja, ei poliiseja”, Samandar sanoo istuessamme Helsingin Kaisaniemen-puiston nurmikolla. Taustalla vilisee Maailma kylässä – festivaali.

Fuad Samandar edustaa Bir Zeitin yliopiston vasemmisto-opiskelijoita (Students Progressive Union). Students Progressive Union on Palestiinan kansanpuolueen PPP:n opiskelijajärjestö yliopistolla. Bir Zeitin yliopiston vasemmisto-opiskelijat toimivat Vasemmistonuorten palestiinalaisessa yhteistyöjärjestössä Youth Development Association YDA:ssa.

Puhe kääntyy nopeasti Vasemmistonuorten kampanjaan ja suomalaisten Lähi-itä tietämykseen. Fuad Samandar kertoo olleensa yllättynyt siitä, kuinka vähän tietoa suomalaisilla näyttää olevan palestiinalaisten tilanteesta.

”Olen tietenkin erittäin iloinen tästä kampanjasta ja Vasemmistonuoret tekee hyvää työtä. Nyt ollessani täällä ymmärrän, että on varmasti oikea strategia toimia hitaasti mutta varmasti. Mielestäni monet suomalaiset ovat aika ujoja puhuessaan politiikasta. Uskon, että myös vasemmistoaktiivit tarvitsevat lisää tietoa palestiinalaisten ahdingosta pystyäkseen vakuuttavasti vaikuttamaan suomalaisten ja Suomen hallituksen mielipiteisiin”, Samandar sanoo.

Fuad Samandar toivoo, että kontakti suomalisiin aktivisteihin pysyisi aktiivisena tulevaisuudessa. Vain ylläpitämällä tiiviit yhteydet palestiinalaisiin aktiiveihin, kampanja pysyy vakuuttavana ja tehokkaana. Fuad Samandarin mielestä Vasemmistonuorten solidaarisuuskampanjalla voisi olla vieläkin selkeämpi viesti.

”Ihmettelen esimerkiksi yhden banderollin tekstiä jossa luki ”Vapaa Palestiina – Vapaa Israel”. Miksi? Palestiina on miehitetty, eikä Israel. Ehkä banderollin tekstinä voisi olla ”Rauha Palestiinaan ja Israeliin”.

Fuad Samandarin ohjelmaan Suomessa sisältyi myös vierailut Vasemmistoliiton puoluekokouksessa Tampereella, Vasemmistonuorten Opi perusasiat -kurssilla Mikkelissä,

Pirkanmaan sosiaalifoorumissa Tampereella ja Mahdollisuuksien torilla Turussa.

Juuri Fuad Samandarin Suomenvierailun viimeisestä pysäkistä tuli erityisen mielenkiintoinen. Fuadin pitäessä alustustaan Palestiinan tilanteesta Turun Mahdollisuuksien torilla paikalle saapui väittelemään eräs erittäin vahvasti pro-Israel -henkinen nainen. Nainen joutui kuitenkin vähän ajan kuluttua vetäytymään vähin äänin tilaisuudesta, sillä hän ei saanutkaan monopolisoitua itselleen Israelin kannan edustamisoikeutta. Paikalla sattui nimittäin olemaan myös Samandaria varta vasten kuuntelemaan tullut Israelista viisi vuotta sitten Suomeen muuttanut aseistakieltäytyjä Ishmael, joka tuki Fuad Samandarin näkemyksiä Palestiinan miehityksestä israelilaisesta näkökulmasta.

Teksti ja kuva: Marcus Floman

Muhiiko Palestiinassa kolmas kansannousu?

Takaisin etusivulle