ARHINMÄKI: SUOMI TARVITSEE OMAN MICHAEL MOORENSA (3.8.2004)

Vasemmistonuorten järjestämässä Michael Mooren elokuvan Fahrenheit 9/11 ennakkonäytöksessä puhunut järjestön puheenjohtaja Paavo Arhinmäki peräänkuulutti suomalaista vastinetta yhdysvaltalaiselle elokuvantekijälle.

"Poliittisesti suuntautunutta tutkivaa journalismia kaivattaisiin Suomessa huomattavasti nykyistä enemmän. Moore sanoo itse, että hänen tehtävänään on kysyä vallanpitäjiltä vaikeita kysymyksiä. Missä ovat Suomesta vaikeiden kysymysten esittäjät?", Arhinmäki pohti.

Mooren uusin elokuva asettaa Yhdysvaltain presidentti George W. Bushin ja hänen esikuntansa epäilyttävään valoon syyskuun yhdennentoista päivän terrori-iskujen, Irakin sodan ja hallinnon bisneskytkösten suhteen.

Arhinmäki haluaa suomalaisilta toimittajalta kriittisempää otetta. "Miksei ole Jäätteenmäki-jupakan pyörteissä esitetty kysymystä siitä, mitä Paavo Lipponen oikeasti lupasi George W. Bushille? Entä miksei kukaan dokumentintekijä kysy, miksi Suomeen oikeistoideologista politiikkaa harjoittamalla annettiin syntyä suurtyöttömyys 90-luvulla?"

Arhinmäki puuttui myös syytöksiin, joiden mukaan Yhdysvaltain nykyhallintoa vastustavat tahot sortuisivat antiamerikkalaisuuteen. "Euroopan vasemmistoa syytetään antiamerikkalaisuudesta, kun se asettuu vastustamaan Yhdysvaltojen presidentin politiikkaa. Ollikiviset ja maxjacobsonit yrittävät leimakirveiden heiluttelullaan peittää alleen sen kritiikin, joka kohdistuu Yhdysvaltojen ja erityisesti sen korkeimman johdon harjoittamaan politiikkaan, ei USA:han tai amerikkalaisiin sinänsä."

Michael Mooren Cannesin elokuvajuhlien palkintopöydän tyhjentäneen elokuvan näki ennakkonäytöksessä 80 vasemmistonuorta ja yhteistyötahojen edustajaa.

Takaisin uutisiin