Eeva Vehviläinen:
KUNTIEN TUETTAVA NUORTEN OMA-ALOITTEISTA TOIMINTAA (1.10.2004)

Vasemmistonuorten varapuheenjohtaja Eeva Vehviläinen vaatii kuntia ottamaan uuden asenteen nuorten omasta aloitteesta lähtevän toiminnan tukemiseen. Vehviläinen puhui Vasemmistonuorten ja Vasemmistoliiton eduskuntaryhmän nuorten oikeuksia käsitelleessä keskustelutilaisuudessa Kotkassa.

- Vasemmistonuorten mielestä yksi tärkeimpiä nuorten vapaa-ajanmuotoja, mitä pitäisi tukea on nuorten omasta aloitteellisuudesta lähtevä toiminta, esimerkiksi nuorten järjestöt, erilaiset ruohonjuuritason toimintaryhmät tai vallatuissa taloissa toimivat autonomiset sosiaalikeskukset. Tällaista toimintaa ei meidän mielestämme saa lannistaa, vaan siihen pitää kannustaa, Vehviläinen sanoi.

Vehviläinen myös tuomitsi Äänekosken kaupungin nuorisosihteerin tekemän tuoreen päätöksen. Nuorisosihteeri epäsi Äänekosken Vasemmistonuorilta oikeuden käyttää kaupungin nuorisotaloa Rauhanrokki-bänditapahtuman järjestämiseen. Nuorisosihteeri oli käyttänyt perusteluina mm. sitä ettei talolla saa järjestää poliittista toimintaa ja että Vasemmistonuorten tapahtuma voisi viedä yleisöä kaupungin nuorisotoimen omalta joulukuiselta bänditapahtumalta. Myöhemmin nuorisosihteeri oli perunut nämä perustelut ja väittänyt, että tilojen epääminen johtui siitä, ettei nuorisotoimen henkilöstöllä ole aikaa tulla puhalluttamaan Rauhanrokkiin tulevia nuoria.

- Molemmat perustelut ovat todella huonoja. Voi vain ihmetellä, että missä nuorten järjestöt sitten saavat järjestää toimintaa, jos ei nuorisotalolla ja eikö juuri tällainen järjestötoiminta ole sellaista, joka tukee nuorten aktiivista kansalaisuutta, mikä on yksi tärkeistä nuorisotyön tavoitteista, Vehviläinen hämmästeli.

- Nuorisotyötä tehdään liikaa aikuisten, ei nuorten, ehdoilla. Silloin, kun nuoret ovat liikkeellä, ovat aikuiset liian kiireisiä ja lopputuloksena näyttää olevan, että silloin eivät nuoretkaan saa toimia, Vehviläinen totesi.

Vasemmistonuoret, Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä ja Kotkan Vasemmistoliitto tempaisivat yhdessä nuorten oikeuksien puolesta. Päivä alkoi aamuvarhain Karhulan torilta, jossa Kotkan Vasemmistoliitto kahvitti torikansaa ja keräsi nimiä EU:n perustuslaista kansanäänestystä vaativaan vetoomukseen.

Syysmyrskyä torilla uhmasivat myös nuoret kotkalaiset kunnallisvaaliehdokkaat Sauli Hievanen, Semi Lommi, Sinikka Nissinen, Petteri Piirainen ja Hilla Pohjalainen.

- Kotkassa on Vasemmistoliiton ehdokaslistalla 13 nuorta, se on komeasti neljännes kaikista ehdokkaista. Odotamme, että onnistunut ehdokasasettelu näkyy vaalien jälkeen siinä, että valtuustossa on enemmän nuoria, Sauli Hievanen kertoi.

Iltapäiväksi siirryttiin Kotkan keskustaan torin laidan Cafe Caro'ssiin, jossa nuorten oikeuksista keskustelua avasivat Vasemmistonuorten varapuheenjohtaja Eeva Vehviläisen lisäksi Euroopan parlamentin jäsen Esko Seppänen, kansanedustaja Pentti Tiusanen ja kaupunginvaltuutettu Sauli Hievanen.

Eeva Vehviläisen koko puheenvuoro
Kotkan Vasemmistoliiton kaikki kunnallisvaaliehdokkaat

Takaisin uutisiin