VASEMMISTONUORET JA AY-NUORET KOHTASIVAT TAMMITAPAAMISESSA

Vasemmistonuorten vuotuisessa Tammitapaamisessa pohdittiin tällä kertaa työn ja toimeentulon Eurooppaa. Pohdinnassa oli myös aina ajankohtainen keskustelu ammattiyhdistysliikkeen ja Vasemmistoliiton suhteesta. Nuoret eivät löytäneet kuilua ammattiyhdistysliikkeen ja puolueen tavoitteiden väliltä.


Helsinkiläinen Aija Typpö (vas.) on jo tammitapaamisveteraani, Kirsi Pihlajalle seminaari oli ensimmäinen.

Lisää kuvia Tammitapaamisesta

Tammitapaamisen osallistui 120 vasemmistonuorta ja vasemmistolaista ay-nuorta. Tulijoita olisi ollut reilusti enemmänkin, mutta tilaa ei ollut tällä kertaa suurempaan tapahtumaan.
Eurooppa-teema oli tapetilla sekä perustuslain ajankohtaisuuden että lähestyvien EU-vaalien myötä. Keskustelua alustivat Vasemmistoliiton ja SAK:n johtohenkilöt ja asiantuntijat. Vasemmistonuorten puheenjohtaja Paavo Arhinmäki kutsui ay-liikettä yhteistyöhön globalisaatiokriittisen liikkeen kanssa, Vasemmistoliiton puheenjohtaja Suvi-Anne Siimes halusi puolestaan puheessaan sotilaallisen Euroopan sijasta sosiaalista ja Eurooppaa.
Rakennusliiton toinen puheenjohtaja Kyösti Suokas etsi punavihreän ammattiyhdistysliikkeen linjaa.
- Kyllähän me hukutaan paskaan, jos kestävää kehitystä ei oteta huomioon, Suokas sanoi.
SAK:n apulaisjohtaja Matti Viialainen puuttui ajankohtaiseen keskusteluun Kiina-ilmiöstä. Hänen mukaansa työpaikkojen ulosmittaus toiselle puolelle maailmaa loppuu vasta, kun maailmassa ei ole enää paikkoja, jossa työtä voidaan teettää polkuhintaan. Kiinan osalta tämä vaatii maan demokratisoitumista, sananvapautta ja ihmisoikeuksia, jotta maahan saadaan oikea ammattiyhdistysliike halpatyöläisten etua ajamaan.

Media paisuttelee eroja

Turkulainen Petteri Rouhikko, 24, Metallin osastosta 49 osallistui Tammitapaamiseen kolmatta kertaa.
- Tärkeintä näissä tapahtumissa on se mielipiteenvaihto, jota tässä päästään tekemään niitten nuorten kanssa, jotka ei ole ay-toiminnassa niin mukana, Rouhikko sanoo.
Tämän vuoden tapaamisesta mieleen jäi erityisesti Vasemmistoliiton puheenjohtajan Suvi-Anne Siimeksen puheenvuoro.
- Suvi-Anne toi hyvin esiin sen, etteivät vihreät arvot ja työväen arvot ole törmäyskurssilla, vaikka media yrittää aina näin asiat esittää.
Tammitapaamista puhutti yleisemminkin vastakkainasettelu ay-liikkeessä toimivien nuorten ja muiden välillä. Poikkeuksetta kaikki keskustelijat olivat sitä mieltä, että mitään suurta kuilua ryhmien välillä ei ole.
Petteri Rouhikko toimii paitsi Metalliliiton nuorisotoimikunnassa myös Vasemmistonuorten hallituksessa.
- Minä olen eräänlainen sillanrakentaja, houkuttelen Vasemmistonuoriin lisää ay-taustan omaavia nuoria ja toisaalta tuon osaltani järjestöön työläisnuorten mielipiteitä, pohtii Rouhikko.
Porilaisen leipomotyöntekijä Kirsi Lahtisenkin, 26, mielestä vastakkainasettelut ay-ihmisten ja muiden välillä ovat tekemällä tehtyjä.
- Tammitapaamiset tekevät osaltaan hyvää työtä ja poistavat nuorten osalta tätä vastakkainasettelua.
Mikkeliläinen abiturientti Liisa Ojanen, 18, oli ensimmäisessä Tammitapaamisessaan. Vasemmistonuorten jäseneksi hän liittyi pari vuotta sitten. Tammitapaamisessa oli hänelle tärkeää uusien ihmisten tapaaminen lisäksi alustusten tuhti tietopaketti.
- Kyllähän tästä monenlaista uutta tietoa tuli. Ja sellaisia välähdyksiä, että haa, tästähän tiedosta voi olla hyötyä myöhemmin.
Liisa Ojanen kuuluu hiljattain uudelleen aktivoituun Mikkeli Vasemmistonuoriin. Tammitapaamisesta löytyi eväitä myös paikalliseen toimintaan.
- Meillä on tulossa toritapahtumaa ja bändi-iltoja keväämmällä. Aika hyvän kokoinen aktiiviporukka meillä on nyt sitä toimintaa pyörittämässä, Ojanen kehuu.

Teksti: Perttu Iso-Markku


Tammitapaaminen

- Järjestäjinä Vasemmistonuoret ja SAK:n nuorisovaliokunnan vas-ryhmä
- Järjestetty vuodesta 1987
- Alkuvuosina pienemmän porukan seminaareja, vuodesta 1998 yli sadan hengen joukkotapahtumia
- Tarkoituksena tehdä vasemmistolaista ay-toimintaa tutuksi vasemmistonuorille ja puoluepoliittista nuorisotoimintaa tutuksi vasemmistolaisille ay-nuorille
- Tänä vuonna teemana
Työn ja toimeentulon Eurooppa, aikaisempina vuosina esimerkiksi Kestävä kehitys ja työ sekä Julkiset palvelut ja yksityistäminen

Lisää kuvia Tammitapaamisesta

Takaisin uutisiin