Työelämäkampanja lanseerattiin Tammitapaamisessa Karjaalla (20.2.2007)


Julisteen design: Tuukka Rantala

Vasemmistonuoret ja vasemmistolaiset ay-nuoret kokoontuivat Tammitapaamiseen 2.-4.2.2007 Raseborg-opistolle Karjaalle. 2.-3.2. järjestettiin ensin Ay-klubitapaaminen, jossa keskusteltiin tavoista saada nuoria vasemmistolaisia kiinnostumaan ay-toiminnasta. Erillisessä työryhmässä polkaistiin käyntiin Vasemmistonuorten työelämäkampanja. Tammitapaamisessa julkistettiin myös työelämäkampanjan esite ja juliste, jotka ovat Vasemmistonuorten tähtigraafikko Tuukka Rantalan käsialaa.


Ydinvoimakriittisyys esiin vaalikampanjassa

2.-3.2. Raseborg-opistolla pidettiin myös Vasemmistonuorten eduskuntavaaliehdokastapaaminen Vasemmistoliiton ehdokkaina oleville 30-vuotiaille tai nuoremmille eduskuntavaaliehdokkaille sekä heidän tukiryhmilleen.

Vasemmistonuorten puheenjohtaja Jussi Saramo piti Tammitapaamisessa linjapuheen eduskuntavaalitaistoon lähteville nuorille ehdokkaille. Saramo nosti puheessaan muun muassa esille sen, että SAK oli aiemmin talvella ottanut kantaa ydinvoiman puolesta.

”Se oli SAK:lta huono kannanotto. Lyhyellä tähtäimellä halvaksi tuleva ydinenergia on erittäin huono vaihtoehto, koska se kiihdyttää ilmastonmuutosta lisääntyneen kulutuksen vuoksi. Teollisuuden pitäisi enemmän panostaa energian säästämiseen – valitettavasti yrityselämässä katsotaan asioita erittäin lyhytnäköisesti, Saramo sanoi ja nosti myös toisen konkreettisen esimerkin esille:

”Huolestuneissa ilmastomuutospuheissa viitataan aivan liian harvoin liikenteeseen. Täytyy muistaa, että liikenne on yksi suurimmista päästöjen aiheuttajista – lisäämällä raideliikennettä pystyttäisiin vähentämään päästöjä huomattavalla tavalla. Toivon, että nuoret ehdokkaat pitävät ydinvoimanvastaisia kantoja esillä kampanjoissaan.”

Lauantaina 3.2, jolloin varsinainen Tammitapaaminen alkoi, järjestettiin muun muassa paneelikeskustelu otsikolla ”Miten ay-liike vastaa työelämän muutokseen”. Kättä väänsivät PAM:n edustajiston jäsen Karoliina Öystilä, prekaariaktivisti Eetu Viren sekä SAK:n ekonomisti Erkki Laukkanen.

Tammitapaamisen ohjelmassa oli myös paneelikeskustelu "Naiset ay-liikkeessä". Molemmat tapahtumat järjestivät yhdessä Vasemmistonuoret ja SAK:n nuorisovaliokunnan vasemmistoryhmä.

Teksti: Marcus Floman
Kuvat: Hilla Pohjalainen, Eetu Komsi, Marcus Floman

 

Tammitapaaminen 2-4.2.2007




Takaisin uutisiin